Masopustní koleda
Celá masopustní koleda znázorňuje křížovou cestu 14ti koledníků, stejně jako bylo 14 zastavení na křížové cestě.
Všichni koledníci mají kolem pasu červeno-bílé šerpy, které znázorňují roucho Ježíše Krista.
Hejtman a Rychtář mají šerpu i přes svá prsa, aby se odlišili od ostatních koledníků. Společně s matkou tvoří představenstvo celé koledy.
Masopustní koledu tvoří:

Matka koledy
V ruce drží cep, což byl dříve hlavní nástroj, kterým lidé chléb ze země dobývali. Tam, kde matka cepem uděří o zem, točí se mastopustní kolo.
Hejtman
Následuje jako první koledník matku koledy. Nese v ruce halapartnu, která symbolizuje zbraň, kterou bylo tělo páně probodeno.

Rychtář
Jde v pořadí jako druhý koledník po matce koledy. V ruce drží právo, které bylo na východě dáno a pečetí zpečetěno.
Konšelé
Jsou dva následující koledníci, jdou těstě za rychtářem a na rameni mají zavěšené flinty. Tito koledníci symbolizují stráž koledy.

Tancmajstři
Jsou rovněž dva koledníci, v pořadí pátý a šestý koledník po matce koledy. Na levé paži mají věneček s růžičkou. Když začne ve stavení nebo v hospodě hrát muzika, jdou jako první tancovat s ženami či slečnami.Následující tři koledníci (v pořadí sedmý, osmý a devátý koledník po matce) symbolizují tři hlavní plodiny nutné k obživě:
- Žitný
- Pšeničný
- Ovesný


Výběrčí
Jsou dva koledníci, přes rameno mají brašnu, ve které shromažďují štědrou koledu, kterou koleda dostává za masopustní kolečko.
Tři koledníci
tvoří závěr koledy a doplňují počet 14.

Rybníkáři
Doprovází koledu a jsou oděni do střapatých hadrů. V ruce mají lopatku a sekeru jako symbol těžké práce venkovského lidu.