O nás

Masopustní koleda v Nových Hradech začíná v sobotu v ranních hodinách, kdy všechny tři koledy společně s maskami a muzikou vyjdou pochodem před radnici na náměstí, kde hejtman a rychtář každé koledy požádá starostu města o povolení koledovat městem.



Žádost o povolení koledovat městem

"POČESTNÉ PRÁVO"
Vážený pane starosto města Nových Hradů. Moji kamarádi Vám vzkazují pozdravovat, aby jste jim dovolil do Vašeho města vstoupiti, na sud nebo na dva vykoledovati. To kdyby se Vám do naší společnosti trefilo přijíti, abychom Vám mohli dáti připíti. Za všechny Vám ručím, jen za matku a židy ne, neboť co oni do huby vezmou to snědí, co na hubu dostanou, to si nechají.
Prosím Vás o laskavé povolení.



Po obdržení povolení od pana starosty udělají koledníci tzv. "tuplované kolečko" pro pana starostu a přihlížející hosty a poté následuje kolečko na šťastnou cestu. Potom se koledy rozdělí a začíná jejich putování městem.



Před každým domem zatočí koledníci kolečko pro pana hospodáře či hospodyni, přičemž zpravidla obdrží pohoštění, případně nějakou tu korunu do brašny výběrčího. Dle přání hospodáře zahraje u stavení muzika vybranou písničku, kdy tancmajstři vezmou do kola hospodyni a případně ostatní přihlížející paní a slečny.



Při svém putování městem se také koledníci zastaví u místních pohostinství, kde se pan hostinský uctivě žádá o svolení ke vstupu. 

"Váženy pane hospodáři,
já bych prosil věrtel ovsa, věrtel žita, věrtel ječmene, přitom budem skákat vesele. Pak bych prosil o kus špeku na tu naší halapartnu. Za všechno Vám poděkujem, až odtut odcházet budem."


Po pohoštění a následném odchodu z pohostinství, zpravidla dochází k symbolickému potrestání kamaráda koledníka, který se v hospodě neslušně choval, nepočestně věci bral a koledě tak velkou hanbu uděla. Koleda nastoupí do kolečka, pan hostinský vyjde před hospodu začíná samotné trestání.

Rychtář: "Vážený pane hospodáři, ptám se Vás za všechny věrné kamarády, jestli je mezi námi takový, který se u Vás neslušně choval, nepočestně věci bral a nám tak velkou hanbu udělal."

Hospodář potvrdí, že je mezi koledníky takový provinilec a řekne co mu v hospodě chybí (zpravidla lžička, sklínka apod.)


Rychtář tedy požádá matku koledy aby takového provinilce našla.


Rychtář: "Vážený pane hospodáři, ptám se Vás za všechny naše věrné kamarády, co by takový zasluhoval, který se u Vás neslušně choval, nepočestně věci bral a nám tak velkou hanbu udělal."

Hospodář určí, jaký trest by si koledník zasluhoval.

Rychtář:" Bratře kamaráde, jak chceš býti trestán? Smutně či vesele?
(Vesele je s hudbou, smutně bez hudby)

Roztáčí se kolo a po jeho zatočení se matka koledy postaví proti hejtmanovi, zkříží cep a halapartnu a mezi nimi zůstane stát trestaný koledník. Ten si sundá klobouk, ohne se přes cep s halapartnou a pokračuje trestání.

Rychtář:
"Bratře kamaráde, máš-li býti trestán, abys věděl proč a z jaké příčiny, že jsi se neslušně choval, nepočetně věci bral a nám tak velkou hanbu udělal.
Tu máš s povolením paní matky (první plácnutí právem přes zadek trestaného koledníka)
Tu máš s povolením pana hejtmana (druhé plácnutí)
Tu máš za všchny věrné kamarády (třetí plácnutí).
Když jsme vandrovali z Údolí na Hrady, neměli jsme sebou buben ani píšťaly, aby jsme mohli svolávat našemu panu hejtmanovi kvíčaly. Tenkrát jich bylo za krejcar dvanáct, dnes už je jich sotva šest. Tu máš abys věděl, jakou máš vzdát panu hejtmanovi čest. (čtvrté plácnutí)
Když jsme vandrovali přes ten údolský most, našel jsi tam na zemi ležet groš. Třikrát jsi ho v ruce obrátil a stal se z něj zlatý dukát. Když si se s námi nechtěl děliti, tak tady ho máš na řiti! (páté plácnutí)
Vstaň a poděkuj za potrestání.

Ještě v sobotu, zpravidla od 19. hodiny večerní se koná Masopustní zábava v hotelu Máj. Součástí zábavy jsou masopustní kolečka, tombola a půlnoční překvapení.
(Historie Masopustních zábav rozebrána v sekci historie)



Masopustní veselice je ukončena v neděli v odpoledních hodinách Masopustním pohřbem. Zde se symbolicky pochovává stávající Masopust. Dříve byl pohřeb pořádán v úterý, před popeleční středou, ale v současnosti se pohřeb koná v neděli po ukončení koledování všech koled. Ve scénářích pohřbů se odrážely události, které s nadsázkou odkazovaly na dění v našem městě, státě, nebo ve světě.

Pohřební průvod je veden masopustním farářem a jeho ministrantem. Dále ho doplňují zpívající mniši, nosiči rakve s nebožníkem masopustem a samozřejmostí je masopustní vdova. Zbytek průvodu doplňují truchlící koledníci. To vše za doprovodu smuteční hudby.

Masopust je tímto oficiálně ukončen a oznámí se termín masopustu následujícího roku.